Międzynarodowe firmy transportowe oferują transport typu FTL i LTL. Co oznaczają te terminy i czym różnią się te usługi transportowe? Proszę przeczytać.

Skrót FTL oznacza Full Truck Load, czyli „ładunek całopojazdowy”. Ten rodzaj dostawy zakłada maksymalny załadunek pojazdu towarem jednego klienta. Ten typ transportu jest wskazany dla dużych partii, które mogą całkowicie wypełnić jeden samochód.

Jednocześnie opracowywana jest indywidualna trasa, wybierany jest optymalny rodzaj transportu. Możliwe jest korzystanie zarówno z własnego transportu przewoźnika, jak i wynajetych ŚT. Na przykład, jeśli wymagany jest transport towarów o specjalnych kategoriach: niestandardowy lub niebezpieczny (ADR).

Plus transportu FTL – operatywność. Środek transporu jest załadowywany tylko raz i rozładowywany już w magazynie.

W przeciwieństwie do niej, transport LTL  trwa dłużej. Skrót oznacza «less truck load», czyli „częściowy załadunek samochodu ciężarowego”. Ten format jest zalecany dla małych partii.

Klient wynajmuje nie cały transport, ale tylko jedno miejsce ładunkowe. W ten sposób jeden pojazd przewozi towary różnych odbiorców. W transporcie LTL niektóre towary są najpierw konsolidowane w magazynach i umieszczane w jednym ŚT. Po przybyciu samochód jest rozładowywany, a klienci mogą odebrać zamówienia z magazynu lub skorzystać z usługi dostawy.

Optymalny rodzaj transportu jest ustalany indywidualnie. Która usługa jest dla Państwa odpowiednia? Możecie się dowiedzieć od naszych pracowników.